Na današnji dan
1976
Iron Maiden odigrajo svoj prvi koncert v zasedbi Terry Rance, Ron Matthews, Paul Day, Dave Sullivan in Steve Harris
NAGRADNE IGRE
PARTNERJI
Oddaja z metal muziko
Specialisti za Metal!
Letni koncertni cikel

RECENZIJE

13. 9. 2010
Angra - Aqua
SPV/Steamhammer, 2010

Najznamenitejši brazilski heavy metal eksport, Angra (odštevši brutalizatorje kova Korzus, Sepultura, Sarcofago, Krisiun itd.), nam po štirih letih premora ponovno neokrnjeno servira dojemanje progresivnega heavy metala na »južno obelski« način. Kiko, Rafa in Co. nas v heavy mojstrovini popeljejo skozi glavne akte Shakespearove mojstrovine The Tempest (Vihar). Zgodba poslušalca vodi skozi potovanje, ki je v vseh segmentih povezano z vodo, ob glasbeni spremljavi, ki so jo od zadnjega, odličnega Aurora Consurgens, premaknili še nekaj stopenj višje. Povratek Ricarda Confessorija (bobni, 1993 – 2000, 2009 – ?) je konkretno pripomogel k vrnitvi klasičnega Angra zvoka, njegovi zaščitni »percussion« patenti so (slušno) nezgrešljivi. V kombinaciji z »izvenzemeljskim« basistom Andreolijem tvori trenutno eno boljših heavy metal ritem sekcij.
Na novi LP-jki Angra še očitneje časti svojo nacionalno ritem podzavest, brazilski melos je vključen v skoraj vsakem komadu, izvzeta ni niti orkestracija, ki je bila tokrat dejansko posneta fizično. Angra ohranja zaščitni ton heavy/power bobnarske double bass prodornosti, ki pa je ne »nategujejo« v nedogled (kar je pri Angra pravilo, »najprej feeling, nato »žaganje«), temveč kontrolirano raznovrstno gradijo komade ter ohranjajo široko paleto menjave ritmov, melosa, hitrih in počasnih komadov itd. Bas v The Rage Of The Waters izstopa do mere, ki jo lahko brez zadržkov označimo s pridevnikom »solo«. Felipe Andreoli zavestno nadzoruje svoje mojstrstvo, točno ve, kdaj linijo narediti komplicirano, kdaj osnovno, v kakšnem kontekstu. Pri baladi Spirit Of The Air uporabi »fretless« bas, ki čutno zapolni zvočno shemo ob spremljavi balkanskega melosa violin. Vokalist Falaschi (sicer top 6 izbor Iron Maiden, ko so le-ti izbirali novega vokalista leta 1993) je dokončno zavzel mesto prvega glasu Angre, Andre Matos po devetih letih (končno) ni več samoumeven ob omembi imena banda. Občasno osladne vokalne pasaže se sicer še vedno pojavljajo, vendar v manjšini, pri heavy delih vokaliziranje spominja na najboljše čase 80's top pevcev. T.i. »falsetto« ne zveni umetno, temveč izrazito, pri nizkih tonih dodaja ravno pravo mero čutnosti, pretirava pa pri najvišjih linijah, ki venomer izstopajo, brez potrebe. Kitare so obdelane, ostre, a vseeno vedno obdržijo vse faktorje tipa Angra. Speed, netipične melodije, zadosti distorzije, da metal vlada superiorno, in heavy udarnost. Kitarska genialnost (predvsem Loureirova) je presežek modernega igranja električne kitare. Linije samouka, ki je postal »profesor«, so edinstvene in vedno redefinirajoče, v metalu ali ostalih vmešanih žanrih. Mešanje jazza, bluesa, tradicionalne brazilske folk string glasbe z metalsko distorzijo ustvarja odlično kolizijo zvrsti, ki na prvi pogled niti ne spadajo skupaj, pri Angra pa zvenijo simbiozno v vsakem aspektu. Virtuozno.
Pesmi so dinamične, zanimive kot celota, kompaktne in vsebujejo segmente, ki jih lahko v »novi eri« Angre pogosto zasledimo. Tu mislim predvsem na vzhodno in južnoevropske lestvice, odigrane v srednjih/hitrih tempih, ob dvo- ali troglasnih kitarah pa lahko v ozadju slišimo vsaj trikrat nasneto ritem kitaro. Ta ritem predstavlja udarni riff, ki ob podlagi nizko uglašenega basa reže skozi zvočnike, kar lahko na novi plošči zasledimo v več primerih. Angra nikoli ne pozablja nežnejših duš, baladnih momentov je veliko, le-ti se povežejo v inovativne fusion igralne masakre, ki zbujajo željo po vizualizaciji glasbe. Delo prstov kitaristov presega povprečno, nadpovprečnost rezultira v težkem dojemanju (le) z ušesi. Podobne dele zadnje čase pogosto integrirajo v svoje kreacije, toda nerazvlečeno, prej veličastno in spontano. Če bi Angra komade spisali v partiture, bi bile dejansko primerljive z marsikatero klasično mojstrovino evropske preteklosti.
Album tvori lepo celoto, ki definitivno izkazuje, kje Angra trenutno so – na (ponovni) poti k vrhuncu kariere! Kdove, kaj se jim obeta v prihodnosti, upoštevajoč lansko, izredno uspešno južnoameriško turnejo in vedno večjo bazo fanov po celem svetu. Ponovno so se dotaknili horizonta …

Tilen

SORODNE VSEBINE:
12. 8. 2014Angra / Novice
14. 12. 2012Angra / Novice
9. 6. 2006Gods Of Metal 2006 / Reportaže
11. 6. 2002Angra / Novice
18. 3. 2001Angra / Novice
KONCERTI & FESTIVALI
2. 5. 2024
Sedem Minut Strachu, Usnu?, Urethra
Jalla Jalla, Metelkova, Ljubljana
3. 5. 2024
Heavy Psych Sounds Fest Italy 2024
Teatro Miela, Trst, Italija
3. 5. 2024
Keep of Kalessin, Hate, Kamra
TrainStation SubArt, Kranj
3. 5. 2024
Negative Slug, Her Highness, Béton Brut
Dva Osam, Zagreb, Hrvaška
3. 5. 2024
Angel’s Ex, Defy
Orto Bar, Ljubljana
4. 5. 2024
Bell Witch, The Keening
AKC Attack, Medika, Zagreb