Na današnji dan
1980
Black Sabbath izdajo svoj deveti album Heaven and Hell
NAGRADNE IGRE
PARTNERJI
Oddaja z metal muziko
Specialisti za Metal!
Letni koncertni cikel

REPORTAŽE

28. 11. 2004

Nightwish / Sonata Arctica / Timo Rautiainen

Zenith, München, Nemčija / 23. 10. 2004

Nemčijo, praktično skoraj celo Evropo je jeseni zajela prava Nightwish histerija, platinasta naklada albuma Once, vsepovsod razprodani koncerti pred pet in deset tisoč glavimi množicami. Razprodan je bil tudi koncert v münchenski dvorani Zenith (bivši tovarni), ki sprejme pet in pol tisoč ljudi. Kljub temu, da so se Nightwish veliko vrteli po Vivi, na raznih nemških TV glasbenih lestvicah, nastopali na Top Of The Pops oddajah, pa publika ni bila prav nič drugačna od recimo turneje za Whismaster leta 2001, nič MTVIVovske mularije.
Nightwish sta spremljali dve predskupini, Sonata Arctica ter Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus. Čudno ime, čuden band. Na Finskem so sicer prave zvezde, drugod po Evropi pa bolj ali manj neznani. Doma pojejo v finščini, v tujini v nemščini, igrajo pa nekakšen temačen, melanholičen heavy rock. Tri kitare so veliko manj učinkovite kot recimo pri Lynyrd Skynyrd, nastop pa dokaj statičen, predvsem frontmana Tima, ostali so pokazali vsaj nekaj več poziranja. Daleč najmočnejšega aplavza so bili deležni ob zadnjem komadu, ko se jim je na odru pridružil Nightwish klaviaturist Tuomas Holopainen.
Set lista Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus: Kalter Zustand, Elegia, Hartes Land, Nyt On Mies, Zeit der steigenden Säfte, Schneewanderer.
Po pričakovanju je bila čisto drugačna slika pri Sonata Arctica. Ob začetku turneje so finski melodični power metalci izdali svoj četrti album, že nekaj časa pa veljajo za enega popularnejših mlajših metal bandov. Sonata Arctica so bili deležni veliko močnejše podpore s strani publike, približno polovica dvorane jim je vseskozi aktivno ploskala. Aktiven je bil tudi band na odru, še najbolj frontman Tony in klaviaturist Hendrik. Kitarist Jani ni skrival svojega »baby smile«, pa tudi njegova drža je veliko bolj samozavestna kot je bila včasih. Sonata Arctica so igrali okoli petinštirideset minut, če bi bilo po mojem, pa bi njihovo set listo nekoliko spremenil. Full Moon bi skoraj morali igrati, Blinded No More pa bi mirne duše vrgli ven. Med posamezne komade pa so »vrivali« tudi kratke intermezze drugih; med Kingdom For A Heart so dodali del Letter To Dana, My Land pa so dodali I Was Made For Loving You (KISS). V celoti je bil nastop kul, so pa Sonata Arctica »trpeli« podobno kot vsi bandi v takšnih situacijah – ozvočenje in light show v primerjavi s headlinerjem je bilo dosti slabše.
Set lista Sonata Arctica: Misplaced, Blinded No More, Broken, Victoria's Secret, Kingdom For A Heart, Replica, My Land, Black Sheep, Don't Say A Word, The Cage.
Polna dvorana je že nestrpno čakala na Nightwish in po dobre pol ure so ob huronskem navdušenju finske zvezde prišle na oder. Začeli so s prvima dvema komadoma novega albuma Once, Dark Chest Of Wonders in Planet Hell. Band je takoj naredil zelo dober vtis s pravo mero uigranosti in energije, Tarja je pela super, marsikdo pa bi jo raje kot v rdečem kostimu videl oblečeno v kaj drugega. Njihov nastop je bil pravi mali spektakel z veliko pirotehnike in fantastičnim light showom, čisto nekaj drugega kot pred leti v klubskih dvoranah. Tarja je bila zelo razpoložena, kot ostali se je tudi sama veliko gibala po odru, headbangala, vlogo frontmana pa je vseeno občasno prevzemal basist Marco. Njuni vokalni dueli so izpadli odlično, še posebno pri Phantom Of The Opera. Po še enem komadu z Century Child, Everdream je prišel na vrsto edini iz Oceanborn albuma, balada Sleeping Sun. Za fane zgodnjega obdobja je bilo to gotovo premalo, po njej pa je Tarja zapustila oder in Nightwish so z Marcom na vokalu odigrali Megadeth priredbo Symphony Of Destruction. Malce nenavadno, vseeno poslušljivo, a z originalom neprimerljivo. Tarja se je potem vrnila, oblečena v črni kostim in po nekaj komadih, med drugim odlično odigranimi Kinslayer, Dead Boys Poem in Slaying The Dreamer, so redni del koncerta zaključili z velikim hitom Nemo. Ni potrebno posebej poudarjati, da je bil to za večino vrhunec koncerta in da so celega glasno odpeli, publika pa je bila navdušena tudi nad vodno zaveso oziroma »dežjem«, ki je padal na začetku odra. »Deževalo« je tudi v dodatku, kjer so odigrali še dva nova komada, Ghost Love Score in Wish I Had An Angel, pri katerem je bilo navdušenje spet na višku.
Set lista Nightwish: Dark Chest Of Wonders, Planet Hell, Deep Silent Complete, Phantom Of The Opera, Everdream, Sleeping Sun, Symphony Of Destruction, Bless The Child, The Kinslayer, Wishmaster, Dead Boy's Poem, Slaying The Dreamer, Nemo, Ghost Love Score, Wish I Had An Angel.

Fotogalerija
Ogled fotogalerije
SORODNE VSEBINE:
28. 9. 2005Wacken Open Air 2005 / Reportaže
6. 9. 2001Wacken Open Air 2001 / Reportaže
ZADNJE OBJAVE
Reportaža
25. 4. 2024
Dust Bolt / Mortal Strike / Vinegar Hill / Torture Slave
Reportaža
24. 4. 2024
Finntroll / Metsatöll / Suotana
Reportaža
22. 4. 2024
Cremisi / Cronica / Dark Sphere
Reportaža
18. 4. 2024
Inquisition / Demonical
Reportaža
16. 4. 2024
VV / Zetra
Reportaža
15. 4. 2024
Judas Priest / Saxon / Uriah Heep
Reportaža
10. 4. 2024
Mr. Big / Jared James Nichols
Reportaža
8. 4. 2024
Angelus Apatrida / Battlecreek
KONCERTI & FESTIVALI
25. 4. 2024
Godspeed You! Black Emperor
Kino Šiška, Ljubljana
25. 4. 2024
Srd, Ater Era, Britof, Prater
Klub Močvara, Zagreb, Hrvaška
26. 4. 2024
The Swampnosis: A Gram Trip, Hrmülja, Lord Drunkalot
Klub Močvara, Zagreb, Hrvaška
26. 4. 2024
LOYAL TO NONE vol. two
MC Gornja Radgona, Gornja Radgona
26. 4. 2024
Srd, Ater Era, Britof
MC Pekarna, Maribor
26. 4. 2024
Buss, Dunraven
Mladinski center Postojna, Postojna