Na današnji dan
2011
Amon Amarth izdajo svoj osmi album Surfur Rising
PARTNERJI
Oddaja z metal muziko
Specialisti za Metal!
Letni koncertni cikel

RECENZIJE

1. 6. 2012
Burzum - Umskiptar
Byelobog Productions, 2012

Burzum nas je v letu 2012 presenetil z novo izdajo. Umskiptar je že tretji studijski album ter vsega skupaj četrta izdaja, odkar je bil Varg Vikernes, mastermind za imenom Burzum, izpuščen iz zapora. Po uspešnih in uspelih Belus, Fallen ter kompilaciji starih hitov z novim aranžmajem From The Depths Of Darkness, je nekako postalo jasno, da se Vikernes nikoli več ne bo vrnil h koreninam, z Umskiptar pa so se vsa upanja ljubiteljev »burzumskega« black metala iz začetka devetdesetih let prejšnjega stoletja povsem razblinila. Nekoliko se je razblinilo tudi upanje pa ponovitvi oziroma presežku že omenjenih Belus ter Fallen, saj Umskiptar glasbeno ne ponuja ničesar, kar prva dva albuma iz nove Burzum dobe nista že predstavila v bolj prepričljivi podobi.
Toda, vprašanje, ki se poraja, se glasi: »Ali je vse zgoraj opisano nujno tudi slabo?« Če prisluhnemo glasbi svetovno znanih bandov iz sveta ekstremne glasbe hitro ugotovimo, da se nekateri od njih nekoč pred desetletji izumljenega recepta držijo še danes »kot pijanec plota« in zdi se, da se vsakršni poskusi razvoja od njih odbijajo kot dva ista magnetna pola. Po tej logiki bodo torej vsi, ki so se v sodobni zvok Burzum in stil igranja zaljubili, Umskiptar vzeli kot tretjega malega bratca, ki ga je po definiciji treba imeti rad, ker je pač del iste družine. S takšnim mišljenjem in dojemanjem glasbe seveda ni nič narobe, po drugi strani pa je treba Vikernesu priznati, da Umskiptar kljub vsemu ni nikakršna glasbena polomija.
Album se prične z nič preveč spektakularnim introm, uvodom, kateremu sledijo štirje zelo dobri sodobni burzumski black metal komadi: repetitivni riffi, govorjenje pomešano z black metal vokalom, prevladujoč srednji tempo. Najveličastnejši od teh štirih komadov je zagotovo Alfadanz (slo. »ples vil«), ki se prične z romantično klavirsko melodijo, ki jo odnese surovo hreščanje burzumskih kitar ter ga proti koncu vrne in komad se konča spokojno. Prelom v glasbi oziroma prelom med A in B stranjo albuma pride nato s šesto pesmijo Heiðr, nekakšnim intermezzom, ki temelji na enem triminutnem kitarskem riffu. Prehod iz Heiðr na naslednjo pesem Valgaldr je tekoč, z njim vred pa se tekoče in povsem naravno burzumski black metal umakne burzumski atmosferiki, ki kroji drugo (šibkejšo) polovico albuma. Čeprav strukturno Umskiptar spominja na Filosofem, kjer se opisani prehod zgodi v tretjem komadu, pa učinek ob koncu albuma niti približno ni enak. Ta več kot polurni neprepričljivi outro je dejansko največji minus celotnega albuma, ki bo zagotovo odvrnil vse, ki so Filosofem enačili s komadoma Burzum ter Jesu Død, medtem ko so se ostali štirje komadi tega legendarnega albuma njihovih ušes dotaknili le ob prvem poslušanju.

SORODNE VSEBINE:
4. 7. 2014Burzum - The Ways of Yore / Recenzije
14. 1. 2011Burzum / Novice
23. 7. 2003Burzum / Novice
27. 8. 2001Tribute to Burzum / Novice
ZADNJE OBJAVE
Recenzija
28. 3. 2024
Aeternus - Philosopher
Recenzija
20. 3. 2024
Feral Forms - Premalignant (EP)
Recenzija
19. 3. 2024
Dog Chasing Sun - Old Man’s Doom
Recenzija
18. 3. 2024
Kanonenfieber - U​-​Bootsmann (EP)
Recenzija
15. 3. 2024
Morost - Devour Thine Light (EP)
Recenzija
13. 3. 2024
Static-X - Project: Regeneration Vol. 2
Recenzija
8. 3. 2024
Taake - Et hav av avstand
Recenzija
7. 3. 2024
Sodom - 1982 (EP)
KONCERTI & FESTIVALI
28. 3. 2024
Inferno Metal Festival 2024
Rockefeller / John Dee / Sentrum Scene, Oslo, Norveška
28. 3. 2024
KoD: Glista, Prototype 5, Black Camo
Menza pri koritu, Metelkova, Ljubljana
29. 3. 2024
Šišmiš razpaljotka vol. IV: Vulvathrone, Morywa, Sovrag
Dvorana Gustaf, Pekarna, Maribor
29. 3. 2024
Penitenziagite, Guattari, Relentless Youth
Mostovna, Solkan, Nova Gorica
30. 3. 2024
Dark Easter Metal Meeting 2024
Backstage, München, Nemčija
30. 3. 2024
Ceppino Death Fest Vol. 3
Black Inside, Lonate Ceppino, Italija