Na današnji dan
2011
Vicious Rumors izdajo svoj deseti album Razorback Killers
PARTNERJI
Oddaja z metal muziko
Specialisti za Metal!
Letni koncertni cikel

PARANOIDE

27. 2. 2015

Kaj dogaja v Mariboru?

Tako se je vse začelo
Pisalo se je leto 2006, ko se je mesto Maribor s svojo ponudbo prvič vpisalo na zemljevid gostiteljev težkokovinskih koncertnih dogodkov pred Ljubljano ali Gradec. Tovrstne tendence so se sicer kazale že v letu poprej, ko se je v Mariboru odvil legendarni koncert romunske zasedbe Negura Bunget, vendar so bili koncerti še tako redki, da se je praviloma še zmeraj romalo na jug ali na sever, če smo želeli slišati kaj odmevnejšega. Z letom 2006 so se potem stvari drastično spremenile, Maribor je postal Meka podzemeljskega metal dogajanja, vrstili so se številni koncerti, v povprečju skorajda en na teden. Popularnost Maribora je hitro rastla v mislih metal navdušencev po vsej Sloveniji, saj je štajerska prestolnica nemalokrat privabljala obiskovalce iz najbolj oddaljenih krajev Slovenije in kmalu postala poznana tudi preko meje. Dva izmed vrhuncev sta zagotovo bila nastop hard rock/heavy metalcev W.A.S.P. ter Metalfest z enimi in edinimi Morbid Angel. Zlata doba metala v Mariboru je trajala tri leta, med 2006 in 2008.

Manjša podpora, manj koncertov
Navadno učinkovanje kapitalizma je nato počasi privedlo do tega, da se je bilo treba za ogled zanimivega koncerta spet usesti v avto in prevoziti najmanj dvomestno število kilometrov v eno smer. V zadnjem zlatem letu se je nekako izkazalo, da je bil metal pri mladih le modna muha, ki jih je minila, zaradi česar je izginil tudi dobršen del obiskovalcev – kako zelo pomemben je podmladek, pa mislim, da mi ni treba posebej/ponovno razlagati. Določen čas smo bili v Mariboru še priča, kako se v Pekarni trudijo za ohranitev tovrstne alternativne scene, a pod črto smo vsi vedeli, da takšno umetno/socialistično oživljanje na dolgi rok ne more delovati. Zgodilo se je neizogibno, prišel je dan odločitve, da naj se scena postavi na svoje noge, pa naj bodo še ne vem kako šibke. Aparate, ki so skrbeli za delovanje glavnih življenjskih funkcij, je bilo treba izklopiti.

Lahko s ponudbo kaj spremenimo?
Sicer je neverjetno, a Mariboru je resnično uspelo ostati na nogah in posledično tudi metalsko živ. Trenutno se v drugem največjem mestu Slovenije dogaja ravno dovolj, da njegovi prebivalci še nismo bili zbrisani z v prvih vrstah tega pisanja omenjenega zemljevida. Danes smo v Mariboru v glavnem deležni nastopov slovenskih bandov, občasno pa tudi nekaterih, celo za underground majhnih mednarodnih glasbenih skupin. Metal v Mariboru diha na škrge. Edini način, ki bi prinesel dolgoročno zaželene spremembe, je po mojem drugačna, boljša oz. pestrejša ponudba. Zavedam se, da je ta neposredno povezana z denarjem, kakor je dandanes vse okoli nas, a z boljšo ponudbo bi organizatorji – ki jih sploh ni malo, a o tem nekoliko kasneje – »ustvarili potrebo«. Ekonomistom je dotična besedna zveza več kot poznana, komur pa ni najbolj razumljiva, pa naj mu jo na kratko razložim. Ljudje smo edina bitja na Zemlji, ki si pustimo vsiliti ali privzgojiti določene potrebe. Primer: včasih nismo čutili potrebe po tem, da smo zmeraj in povsod dosegljivi. Ko nam je kasneje tehnični razvoj to omogočil, se nam je vsem zdelo fajn, nakar se je lagodni občutek spremenil v potrebo – danes smo vsi mobilni. In enako bi lahko funkcioniralo s ponovnim grajenjem metalske scene v Mariboru. Pač nekdo se mora najti, ki si bo drznil narediti prvi korak in začel vzbujati potrebo po konzumiranju glasbe v živo.

Pa saj je kar nekaj organizatorjev v Mariboru!
Res je. Poleg KD MC IndiJanez je v Mariboru na področju metal koncertov še najbolj aktivno društvo Ferocious Booking, oba skupaj pa se v novem desetletju ne moreta pohvaliti z dosti več kot pestjo odmevnih metal dogodkov. Druga stvar, ki manjka, je kontinuiranost ponudbe. Če bi želeli v Mariboru ponovno resnično oživeti sceno, potem bi bilo treba publiko vsaj dvakrat mesečno podrážiti z vabljivimi vsebinami, ki bi vsakič pocedile sline v ustih. Morda pa bosta v tej smeri naredila svoje dva nova organizatorja, ki sta se z novim letom prikazala na sceni. Koncert enega mi je že uspelo obiskati, in sicer sredi februarja, ko se je rodila serija death metal koncertov pod imenom Metal Erection, medtem ko me bližnje srečanje z Defenders of Metal še čaka.

Imam dober izdelek, ki ga ne morem prodati
S štirimi organizatorji v relativno malem mestu bi pa res morala uspeti misija ozdravljenja šibkega bolnika, če je edini pogoj za to ponudba. Tukaj pa se konkretno zatakne. Človek ima namreč dober in kakovosten izdelek, ki pa ga ne zna spraviti do končnega uporabnika. Ali vsaj ne do zadostnega števila le-teh, saj ne izkoristi vseh možnosti promocije, ki so mu dane. Zgleden primer učinkovite promocije zagotovo predstavljata naša Vesela dihurčka: lastna spletna stran, sodelovanje s scenskimi mediji, Facebook, YouTube, plakati ... Ko je govora o metalskih koncertih, si človek pač ne sme privoščiti in pozabiti na kateri koli kanal promocije, sploh kadar pomenita dva obiskovalca deset odstotkov celotne publike.

Kaj pa če bi publiko enostavno uvozili?
In kaj narediti, če obisk kljub vsemu nikakor ne zadovolji? Če se z vstopninami ne pobere niti toliko, da bi lahko organizator pokril potne stroške bandov iz tega denarja? Če je zanimanje s strani domače publike enako nič? Potem obstajata dve možnosti. Človek vrže puško v koruzo, zapre štacuno in se vrne v svoje meščansko življenje. Druga možnost pa bi bil tako imenovani »čaga bus« oziroma morda nekoliko bolje poznan kot »Frogi bus«. Marsikateri koncert, vključno z zadnjo izvedbo festivala Winterstrike na Ravnah na Koroškem, bi izpadel dosti bolj klavrno in niti približno ne bi bil takšen uspeh, če se ne bi pripeljalo ogromno število metal navdušencev s skupnim avtobusom z drugega konca Slovenije. Ideja je povsem enostavna, učinek pa zmeraj neverjeten. Vprašanje je le, v kakšni meri in na kakšen način jo je možno realizirati tudi v Mariboru. Podoben koncept se je v Mariboru že izkazal kot uspešen, in sicer nedavno v MC-ju na že omenjenem Metal Erection Vol. 1, kjer so nastopili v glavnem prekmurski bandi, s seboj pa so pripeljali svojo publiko (beri: prijatelje). Ker pa je za tovrstne projekte treba poiskati profesionalnega in zanesljivega partnerja, se v tej zvezi splača omeniti FestRide, ponudnika prevozov na koncerte in festivale, ki se že nekaj čas trudi z vsestransko ponudbo prevozov, se pravi ne samo na metalske koncerte.

Končni facit
Stanje v Mariboru nikakor ni rožnato za organizatorje koncertov alternativnih glasbenih skupin, pa vendarle so nedavne koncertne izkušnje pokazale, da še ni brezupno slabo. Koncert skupine Vreid septembra lani je bil recimo več kot dobro obiskan, kar pomeni, da odmevna mednarodna imena še zmeraj privabijo dovolj obiskovalcev iz preostale Slovenije in tudi tujine. V bodoče bo torej treba bolje poskrbeti za obiskanost manjših koncertov, ki bodo na dolgi rok ugodno vplivali seveda tudi na tiste večje dogodke. Torej: pljunimo skupaj v roke za kovinsko prihodnost Maribora!

KONCERTI & FESTIVALI
28. 3. 2024
Inferno Metal Festival 2024
Rockefeller / John Dee / Sentrum Scene, Oslo, Norveška
28. 3. 2024
KoD: Glista, Prototype 5, Black Camo
Menza pri koritu, Metelkova, Ljubljana
29. 3. 2024
Šišmiš razpaljotka vol. IV: Vulvathrone, Morywa, Sovrag
Dvorana Gustaf, Pekarna, Maribor
29. 3. 2024
Penitenziagite, Guattari, Relentless Youth
Mostovna, Solkan, Nova Gorica
30. 3. 2024
Dark Easter Metal Meeting 2024
Backstage, München, Nemčija
30. 3. 2024
Ceppino Death Fest Vol. 3
Black Inside, Lonate Ceppino, Italija