INTERVJUJI

15. 6. 2012

Neurotech

Spraševal: Dejan Klančič
Odgovarjal: WULF

Neurotech je trenutno ena izmed najpomembnejši industrial zasedb na slovenskih tleh, ki si svojo pot v tujino utira počasi, a zanesljivo. Pri tem igrajo zelo pomembno vlogo redne izdaje, v zadnjem letu kar tri (poleg prvenca Antagonist še dva EP-ja Blue Screen Planet ter Decipher Vol. 1), in seveda brezplačna distribucija preko domače spletne strani. O novostih v zvezi z Neurotech ter starih zgodbah, ki vplivajo na njegovo današnjo podobo, sem se pogovoril z Wulfom, glavno in edino osebo za imenom Neurotech.

DEJAN: Začniva kar pri zadnji izdaji Decipher Vol. 1. Kaj »decipher« sploh pomeni in od kod ideja zanj?
WULF: Decipher pomeni »dešifriraj«. Ideja za ime se je porodila čist spontano, namenjena pa je poslušalcem in tudi meni samemu, ker delam glasbo večinoma tako, da prevedem tisto kar slišim v glavi in šele čez čas, ko vklopim zavest, poskusim dešifrirati, kaj sem hotel sploh povedat.

DEJAN: »Vol. 1« pomeni, da kmalu sledi še drugi del? Kdaj?
WULF: Predvidoma septembra, če slučajno ne takrat pa enkrat kasneje jeseni.

DEJAN: Kakšen bo »Vol. 2«?
WULF: Kjer je Vol. 1 zaključil z melanholijo in slabostjo, Vol. 2 nadaljuje zgodbo v bolj pozitivni, optimistični luči. Vključeval bo tudi ženske vokale, imam izjemno vokalistko, gospodično Tanjo Ravljen, kar bo tudi pripomoglo še k dodatni globini in svežini za celoten izdelek. Iz pustega Vol. 1 se Vol. 2 dvigne v oblake, v še bolj zasanjano atmosfero, zajetih bo veliko novih elementov, ki jih prej pri Neurotech še nismo bili vajeni. Po drugi strani pa še vedno upbeat, dancy pop metal z ultra harmonijami in večglasnim petjem. Trenutno nisem v fazi izdajanja nekega negativizma oziroma vse, kar bi naredil v tej smeri, bi bilo neiskreno, tako da se ne držim nobenih smernic, gre za meni logično nadaljevanje. Sploh pa bo to opazno, ko se bo celotna serija EP-jev združila v album.

DEJAN: In zakaj raje izdaja več EP-jev namesto izdaje albuma?
WULF: Medtem ko delam nov album, mi je kul izdajati nekatere stvari bolj redno, že zaradi ventilacije samega sebe. Pa tudi za fane je bolj zanimivo, da imajo za poslušat nov material po koščkih, medtem ko se čaka novi album. Z vsako individualno izdajo se tudi baza ljudi povečuje, tako da se mi že zaradi tega zdi logično imeti vmesne izdaje pred albumom, da stvar ne stagnira, temveč je v pogonu in raste. Tudi redne izdaje imajo svoj čar, saj ohranjajo tisto pristnost in iskrenost, ki se lahko porazgubi, če se komadi delajo preveč časa in se lahko preveč nadgradijo ter ob tem zasenčijo prvotni pomen.

DEJAN: Koliko članov trenutno tvori zasedbo Neurotech? V Metal Arhivih je med člani, ki so sodelovali pri Decipher Vol. 1 naveden samo Wulf, torej ti.
WULF: Samo jaz. Že od samega začetka je bilo tako, da sem sam poskrbel za vso glasbo in snemanje instrumentov, vseeno pa sem bil takrat bolj naravnan k nastopanju v živo kot sedaj, zato sem v band povabil še ljudi, ki jim je bila glasba všeč in so bili pripravljeni sodelovati za izvajanje glasbe v živo.

DEJAN: V slovenskem prostoru spada Neurotech med osamljene bande, ki svojo glasbo ponuja povsem brezplačno na spletu. Z izdajo digitalnih izdelkov se stroški proizvodnje sicer zmanjšajo, vendar kljub vsemu ne povsem izničijo. Zakaj torej takšna odločitev?
WULF: Če si majhen band s ciljem uspeti v tujini in že takoj v startu začneš s prodajo glasbe brez ustrezne promocije, sam sebi delaš medvedjo uslugo. Ljudje kupujejo glasbo po principu »hear – like – buy«. Šele, ko ljudje spoznajo band, se nanj navežejo, jim je všeč, šele potem se odločijo za nakup. Obratno ne gre, sploh v današnji poplavi glasbe na spletu. Zadnji dve izdaji se prodajata po načelu »plačaj kolikor želiš«, s tem da imaš opcijo tudi brezplačnega downloada. Z rastjo baze oboževalcev raste tudi odstotek ljudi, ki plačuje za izdaje, tako da se mi zdi to pametna odločitev in mislim, da se bom tega posluževal še naprej. Najbolj pomembno mi je, da ljudje ne hodijo na torrente po slabo zrippane MP3-je, medtem ko jim jaz lahko ponudim več formatov in celoten dizajn v PDF bookletu. Se pravi, da jim ponudim celotno sliko izdelka z njegovo dodano vrednostjo. Edino, kar pobiram, so e-mail naslovi vsakega posameznika, ki kaj sname, in na tak način ustvarim kontakt z ljudmi, ki se zanimajo za mojo glasbo.

DEJAN: Decipher Vol. 1 je po Blue Screen Planet že druga izdaja, ki je izšla le v digitalni obliki. Ali ju bomo v prihodnosti lahko kupili tudi v obliki zgoščenke?
WULF: Decipher bo izdan kot fizični CD, ko bo izdan Vol. 3 in bo celotna serija zaključena. Če bodo vmes še kakšne čisto posebne izdaje, ki ne bodo album ali EP, bi jih bilo kul vključiti v nek box set posebnih izdaj. Čas bo povedal svoje.

DEJAN: Dovoli mi, da se ponovno navežem na dogajanje na slovenski metal sceni, kjer je delovanje bandov osredotočeno na predstavljanje glasbe v živo. Neurotech je v tem pogledu spet nekaj posebnega, tako rekoč oaza zase, saj vas le redko srečamo v živo. Če se ne motim, je vaš zadnji nastop star že okoli leto dni. Kdaj vas bomo lahko ponovno videli na kakšen odru?
WULF: Kmalu, ali pa tudi ne. Bomo videli.

DEJAN: Vam nastopi v živo sploh ponujajo dovolj velik izziv in potešenost?
WULF: Studio mi je veliko večji izziv in vir potešenosti kot živi nastopi, bolj sem naravnan k ustvarjanju kot izvajanju.

DEJAN: Kateri nastop v živo ti je ostal najbolj v spominu in zakaj?
WULF: Prvi koncert v Celovcu, februarja 2009. Iz tehničnega vidika je bilo vse popolno, publika je bila super, pa tudi igrali smo še kar v redu, kolikor se spomnim. Vse kar je potrebno za dober koncert.

DEJAN: Na spletni strani banda si potrdil mnenje, ki se mi je izoblikovalo med prebiranjem besedil, in sicer, da so ta zelo pomemben del glasbe. Si tudi zanje v celoti odgovoren sam, kje jemlješ navdih oziroma v kolikšni meri mišljenje o aktualnem družbenem dogajanju najde svojo pot vanje?
WULF: Kot samo glasbo tudi besedila pišem jaz. Aktualno družbeno dogajanje ne najde poti v Neurotech, saj ga ne spremljam in me tudi ne zanima, vsaj kar se tiče zadnjih nekaj izdaj. Besedila so introvertirane narave in se bolj ukvarjajo z mišljenjem, vprašanji ter z mojo lastno osebnostjo oziroma dogodki iz mojega življenja. Tudi sama glasba meni funkcionira bolje s takšnimi besedili, saj je spekter glasbe širok in mi dopušča možnost, da sem lahko na eni strani agresiven, na drugi sentimentalen. Zmeraj poskušam ustvariti neko ravnovesje med obema ekstremoma – ljudje smo oboje in vse živo, kar je še vmes.

DEJAN: Na Decipher Vol. 1 se nahaja pesem z naslovom The Cyber Waltz. Del njenega besedila se glasi takole: »So fuck it. And let's dance …«. Čeprav gre za žanrsko povsem drugačno glasbo, sem se spomnil na vzklik »Pizda! Ljubi te Mrtvak …« iz pesmi Vigred slovenskih kolegov Dekadent. Po prvem albumu, ki je vseboval tako besedila v maternem kot tudi angleškem jeziku, so tako kot večina ostalih slovenskih bandov začeli uporabljati samo še angleščino. Si morda ti že razmišljal o uporabi slovenskih besedil?
WULF: Glede na to, da je več kot 90 % poslušalcev Neurotech iz tujine, se mi ni zdi smiselno imeti slovenskih besedil. Sploh pa si ne predstavljam, kako bi to zvenelo. Po mojem ne dobro.

DEJAN: Kdo so tvoji glasbeni vzorniki?
WULF: Ne bi ravno rekel, da so moji vzorniki, imam pa veliko spoštovanja do glasbenikov, kot so Devin Townsend, Vangelis, Klayton iz Celldweller, Michael Cretu s svojo Enigmo, če omenim samo nekatere.

DEJAN: Laibach ali Rammstein? Zakaj?
WULF: Laibach, pa ne zaradi lokalpatriotizma. Zato, ker so inovatorji in še vedno po vseh teh letih peljejo čisto svojo smer. Ne sledijo nobenim trendom ter so zvesti in nezvesti samemu sebi. Rammstein so dober pop band, sploh če imaš rad pop.

DEJAN: Obstaja kakšen slovenski ali tuj band, s katerim bi rad enkrat v prihodnosti delil oder ali morda šel celo skupaj na turnejo?
WULF: O turnejah nisem razmišljal veliko, tako da bi težko izbral enega. Bilo bi zabavno biti predskupina Devina Townsenda, če ne zaradi drugega, bi si imeli v zaodrju kaj za povedati.

DEJAN: Kakšno glasbo najraje poslušaš v domačem CD-predvajalniku?
WULF: Poslušam veliko zelo različne glasbe in se precej menja glede na trenutno razpoloženje oziroma obdobje. Trenutno veliko koralne glasbe, če izpostavim skladatelja g. Erica Whitacra, zaradi res inovativnih pristopov pri harmonizaciji zborovskega petja. Drugače pa večinoma new age, filmska glasba in Neurotech demo posnetki, saj je eden mojih principov ustvarjanja glasbe tak, da preposlušam vsako zadevo do onemoglosti, če najdem še kakšno malenkost, ki jo lahko popravim. Kar pomeni, da ko je zadeva izdana, potrebujem nekaj mesecev, da jo lahko ponovno poslušam, ker sem se je toliko »prenažrl« v fazi kreacije.

DEJAN: Tvoj najljubši band?
WULF: Najljubšega banda nimam, imam pa najljubšega skladatelja, definitivno Hans Zimmer.

DEJAN: Kateri koncert si nazadnje obiskal?
WULF: Mislim, da koncert Deathstars v Gala hali. Vendar so se mi vtisnili v spomin manj kot God Is An Astronaut, ki so igrali dan prej v Kinu Šiška. Fantastičen koncert.

DEJAN: Med pripravami na tale intervju sem med drugim preletel tudi Facebook profil banda. Opazil sem, da kar pogosto objavljaš novice v zvezi z bandom. Je Facebook torej nekaj, kar kot glasbenik pozdravljaš, ali gre po tvojem mnenju le za dodatno orodje komunikacije, ki ga uporabljaš zato, ker ga pač uporabljajo vsi – podobno kot včasih MySpace?
WULF: Facebook je super orodje za komuniciranje s svojimi poslušalci. Uporabljam ga za to, čemur je namenjeno: socialni interakciji. Tisti, ki kliknejo na »like«, želijo biti na tekočem v zvezi z dogajanjem z bandom. Sam poskušam ljudem osvetliti ozadje, kako izgleda izdelava izdelkov Neurotech, jim ponuditi novice, ki se mi zdijo zanimive ter kopico neumnosti, ki se jih spomnim objaviti. Rad imam malce bolj oseben kontakt, ki pove, da za vso to glasbo stoji človek, tako da stvar ne izpade prisiljeno in preveč uradno. To ljudje močno cenijo. Sploh v poplavi bandov, ki jemljejo Facebook kot neke vrste tržnico, kjer samo oglašujejo prodajo svojih izdelkov.

DEJAN: Še kakšne zaključne besede?
WULF: Kdor ne pozna Neurotech, naj skoči na www.neurotech.si ali www.neurotech.bandcamp.com, kjer lahko posluša in sname vse izdaje. Drugače pa hvala vsem za podporo ter hvala tebi za intervju!

 

 

ZADNJE OBJAVE
Intervju
12. 3. 2024
The Stone
Intervju
15. 12. 2023
Fleshless
Intervju
27. 9. 2023
Terminal Disease
Intervju
13. 9. 2023
Snøgg
Intervju
5. 9. 2023
Moonlight Haze
Intervju
25. 8. 2023
Cvinger
Intervju
7. 8. 2023
Šakal
Intervju
7. 8. 2023
Šakal (ENG)
KONCERTI & FESTIVALI
29. 3. 2024
Šišmiš razpaljotka vol. IV: Vulvathrone, Morywa, Sovrag
Dvorana Gustaf, Pekarna, Maribor
29. 3. 2024
Penitenziagite, Guattari, Relentless Youth
Mostovna, Solkan, Nova Gorica
30. 3. 2024
Dark Easter Metal Meeting 2024
Backstage, München, Nemčija
30. 3. 2024
Ceppino Death Fest Vol. 3
Black Inside, Lonate Ceppino, Italija
30. 3. 2024
Cvinger, Samperium
HABitat, Slovenj Gradec
31. 3. 2024
Replicant, Anachronism, Siderean
Klub Gromka, AKC Metelkova mesto, Ljubljana